Aktuálně

26. Festival francouzského filmu se bude konat od 23. do 29. listopadu 2023.

Ohlédnutí za 25. Festivalem francouzského filmu 2022

V SOUTĚŽI 25. FESTIVALU FRANCOUZSKÉHO FILMU ZVÍTĚZIL SNÍMEK DENÍK CHVILKOVÉ ZNÁMOSTI

Snímek Deník chvilkové známosti režiséra Emmanuela Moureta zvítězil v diváckém hlasování v soutěžní sekci 25. Festivalu francouzského filmu o cenu TV5MONDE.  Druhé místo v diváckém hlasování obsadil film Maminka režisérky Céline Sciamma. Na třetím místě se umístil snímek Znovu Paříž režisérky Alice Winocour. Soutěžní sekce festivalu nabídla šest filmů, které nebyly dosud uvedeny v české kinodistribuci a které soutěžily o cenu TV5MONDE.  

Zvláštní uvedení snímku Loni v Marienbadu

Zvláštním uvedením kultovního snímku Loni v Marienbadu festival divákům připomene 100 let od narození Alaina Resnaise. Projekce začíná ve 20:00 v Kině 35 a osobně ji uvede šéfredaktor Cahiers du Cinéma Marcos UzalMarcos Uzal před diváky promluví také před projekcí filmu Célina a Julie si vyjely na lodi režiséra Jacquese Rivetta v 19:00 v kině Lucerna.

Připomínáme dnešní Večer krátkých fimů v 17:30 ve Světozoru za účasti režiséra filmu Lucienne ve světě bez samoty Geordy Couturiau a producentky Anaïs Bertrand.

Večer krátkých filmů

Dnes v 18h30 se v Kině 35 koná tradiční a oblíbený Večer krátkých filmů. Večera se zúčastní režisér filmu Lucienne ve světě bez samoty  Geordy Couturiau a producentka Anaïs Bertrand. Na programu je sedm žánrově pestrých krátkých snímků. Druhý Večer krátkých filmů je na programu zítra, začíná v 17:30 v kině Světozor.

Festival nabízí bohatý program i v pondělí

I pondělí přinese pestou nabídku francouzských filmů. Dnes jsou mimo jiné na programu hned čtyři předpremiéry. Nový snímek Louise Garrela Nevinný vychází ze skutečného příběhu Garrelovy matky, která se vdávala ve vězení. V této krimi komedii, uvedené letos v Cannes mimo soutěž, hrají hlavní role Roschdy Zem, Anouk Grinberg, Noémie Merlant a Louis Garrel. Komedie Sestry v sedle režiséra Laurenta Tirarda vypráví příběh skupiny jeptišek, které se rozhodly zachránit chátrající domov důchodců dokonce i za cenu toho, že se zúčastní cyklistického závodu, který nabízí prémii pro vítěze. Jediný problém je, že jim to na kole moc nejde. Julie, co by bylo kdyby… je snímek režiséra Oliviera Treinera. Odehrává se v Paříži v roce 2052, Julii je 80 let, má za sebou bohatý život a přemýšlí o rozhodnutích a okolnostech, které jí mohly změnit život. Svět včerejška je drama z prostředí francouzských prezidentských voleb. Do hlavních rolí režisér Diastème obsadil Léu Drucker a Denise Podalydèse.

Projekce s úvody novinářů 

Dnes máte možnost vidět v Kině 35 hned dva snímky ze soutěžní sekce Výběr české kritiky, oba filmy představí novináři, kteří snímky do soutěže nominovali. Prvním z nich je v 17:45 Deník chvilkové známosti režiséra Emmanuela Moureta, o kterém promluví Tomáš Pilát z Českého rozhlasu Vltava. Ve 20:00 před publikum přestoupí filmový publicista Vít Schmarc z Radia Wave, který uvede příběh o lásce a přízracích Falcon Lake režisérky Charlotte Le Bon.

Na další filmy z tého sekce se do Kina 35 můžete vydat zítra, v 17:30 je na programu film Marca Dugaina Evženie Grandetová s úvodem Magdalény Hrozinkové z Českého rozhlasu Radio Prague International a ve 20:00 začínají Naši bratři režiséra Rachida Bouchareba.

Za kulatý stůl zasedne režisérka Céline Sciamma

Céline Sciamma se zúčastní kulatého stolu, který se koná dnes v 16h v 5. patře Francouzského institutu : "WOMEN AND CINEMA : FIRE AND TRANSFORMATION". Tématem debaty je postavení žen ve filmovém průmyslu, dalšími mluvčími jsou Lucia Kajánková a Julie Záčková, debatu moderuje Jana Čížkovská a koná se v rámci francouzsko-německého programu FEM2:2, který se věnuje problematice rovnosti žen a mužů. 

Místa na Kulatý stůl jsou již rezervovaná, ale :
- Můžete zkusit štěstí přímo na místě, budou-li na poslední chvíli některá místa uvolněna.
- Sledujte kulatý stůl online díky našemu živému vysílání na Facebooku.
- Se Céline Sciamma se můžete potkat v rámci promítání jejích filmů v Kině 35 (Maminka v 18.00; Portrét dívky v plamenech ve 20.15), které režisérka uvede a uzavře diskuzí Q&A.

V poetické ódě na život Srdce dubu hraje hlavní roli příroda

Režisér Michel Seydoux do hlavní role přírodopisného dokumentu Srdce dubu obsadil dvě stě let starý dub a jeho nájemníky. Podívaná stvořená pro velké plátno divákům otevře oči a vtáhne je do světa dobrodružných příběhů a zvláštních zážitků. „Dub bývá považovaný za krále stromů, symbol síly a dlouhověkosti, je největším a nejmajestátnějším stromem lesů celé severní polokoule. Pro řadu z nás je synonymem naděje pro život budoucích generací,“  vysvětluje výběr hlavního hrdiny snímku režisér. Projekci dokumentu osobně uvede režisér Michel Seydoux dnes v 18h v Kině 35.

Další tvůrci, se kterými se můžete dnes v rámci festivalu setkat, jsou herci Micha Lescot a Clara Bretheau z filmu Navždy mladí, kteří předstoupí před diváky dnes ve 20h v Lucerně. Dalším významným hostem festivalu je prezident UniFrance Serge Toubiana, který v 17h v Edison Filmhubu uvede film Ukradené polibky, poté v 18h15 v kině Světozor  představí divákům snímek Jules a Jim

Máte rovněž možnost se setkat s režisérkou animovaného snímku Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo, Amandine Fredon a to v 18h15 ve velkém sále kina Lucerna.

Festival dnes začíná

V kině Lucerna bude dnes večer projekcí filmu Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo slavnostně zahájen 25. ročník festivalu. Kultovní film Amélie z Montmartru zahájí festival v podvečer v kině Světozor, večerní projekce zde bude patřit snímku režisérky Maryam Touzani Modrý kaftan. Edison Filmhub uvede jako první film Nová hračka režiséra Jamese Hutha a následně uvede nejnovější film Arnauda Desplechina Bratr a sestra. V Kině 35 proběhne zahajovací projekce filmu Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo určená pro veřejnost, druhá část večera bude patřit velikánovi francouzské kinematografie François Truffautovi a jeho filmu Konečně neděle s Fanny Ardant a Jean-Louis Trintignantem v hlavních rolích. 

Festival promítne 54 filmů, v Praze i regionech začíná už za 2 dny

Hlavní programovou část festivalu tvoří předpremiérová uvedení, festival v předpremiéře v Praze i regionech uvede 14 snímků v čele s filmy uvedenými v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes. Celkem bude během festivalu uvedeno 54 filmů.

Režisérka a herečka Valeria Bruni-Tedeschi ve svém filmu Navždy mladí zachycuje osmdesátá léta v herecké škole Patrice Chéreaua Les Amandiers v Nanterre, v jedné z hlavních rolí se představí Louis Garrel. Dalším předpremiérovým snímkem, uvedeným v hlavní soutěži canneského festivalu, je drama Arnauda Desplechina o sourozenecké nenávisti Bratr a sestra s Marion Cotillard a Melvilem Poupaudem v hlavních rolích. Nový snímek Louise Garrela Nevinný byl uvedený v Cannes mimo soutěž, hlavní role v této krimi komedii hrají Roschdy Zem, Anouk Grinberg, Noémie Merlant a Louis Garrel. Animovaný snímek Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo získal hlavní cenu na letošním festivalu animovaného filmu v Annecy, příběh vzniku postavy malého Mikuláše zachycuje zároveň osudy jeho tvůrců, Jean-Jacquese Sempého a René Goscinnyho. Belgicko-francouzský koprodukční snímek Blízko režiséra Lukase Dhonta získal Grand Prix letošního festivalu v Cannes. Nová hračka je remake oblíbeného filmu s Pierrem Richardem, v novém zpracování se v hlavních rolích představí Daniel Auteuil a Jamel Debbouze. Přírodopisný dokument Srdce dubu režisérů Laurenta Charbonniera a Michela Seydouxe přináší dobrodružství obyvatel jednoho stromu. Filmovou lahůdkou je obnovená premiéra klasika francouzské kinematografie Jacquese Rivetta Célina a Julie si vyjely na lodi. V komedii režiséra Louis-Juliena Petita A do kuchyně ztvárnila hlavní roli Cathy skvělá Audrey Lamy. Komedie Sestry v sedle režiséra Laurenta Tirarda vypráví příběh skupiny jeptišek, které  se rozhodly zachránit chátrající domov důchodců i za cenu toho, že se zúčastní cyklistického závodu. Do citlivě natočeného snímku o lásce Mladí milenci režisérka Carine Tardieu obsadila Fanny Ardant a Melvila Poupauda. Svět včerejška je dílem režiséra Diastème a odehrává se v prostředí francouzských prezidentských voleb. Snímek Hrdina nikoho režiséra Alaina Guiraudie byl uvedený na Berlinale 2022.

 

 

Za týden začínáme, festival zahájí vítězný snímek z festivalu v Annecy

Přesně za týden bude v kině Lucerna slavnostně zahájen 25. ročník festivalu projekcí animovaného snímku Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo, který získal hlavní cenu na letošním festivalu animovaného filmu v Annecy. Kultovní film Amélie z Montmartru zahájí festival v podvečer v kině Světozor, večerní projekce zde bude patřit snímku režisérky Maryam Touzani Modrý kaftan. Edison Filmhub uvede jako první film Nová hračka režiséra Jamese Hutha a následně uvede nejnovější film Arnauda Desplechina Bratr a sestra. V Kině 35 proběhne zahajovací projekce filmu Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo určená pro veřejnost, druhá část večera bude patřit velikánovi francouzské kinematografie François Truffautovi a jeho filmu Konečně neděle! s Fanny Ardant a Jean-Louis Trintignantem v hlavních rolích.

Za týden začíná festival také v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové. Ve všech městech jsou zahajovacím snímkem stejně jako v Praze Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo. 

Festival francouzského filmu uvede 54 filmů během 159 projekcí.

Soutěž Výběr české kritiky

           Pražská část přehlídky nabídne v soutěžní sekci šest filmů, které nebyly dosud zakoupeny do české kinodistribuce a které budou soutěžit o cenu diváků TV5MONDE. Diváci se mohou těšit například na Deník chvilkové známosti Emmanuela Moureta či na nejnovější film Céline Sciammy Maminka, který režisérka osobně uvede. Céline Sciamma se také v sobotu 26. listopadu zúčastní Kulatého stolu ve Francouzském institutu na téma Rovnost mužů a žen v kinematografickém průmyslu (registrace zde). Dalšími snímky z této sekce jsou Znovu Paříž Alice Winocour nebo příběh o lásce a přízracích Falcon Lake Charlotte Le Bon. Na letošním festivalu v Cannes byli uvedeni také  Naši bratři  Rachida Bouchareba. Snímek Evženie Grandetová je posledním dílem režiséra Marca Dugaina.

     

Hosté festivalu

Zahájení festivalu se zúčastní Amandine Fredon, režisérka animovaného filmu  Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo. Dalším významných hostem festivalu bude režisér Michel Seydoux, který uvede snímek Srdce dubu v Kině 35 v pátek 25. 11. v 18h v Kině 35 a 26. 11. v 16h30 v Lucerně.  Režisérka Céline Sciamma uvede dvě projekce svého filmu Maminka, a to v pátek 25. 11. v 18h ve Světozoru a následující den v 18h v Kině 35. Režisér James Huth a scenáristka  Sonja Shillito divákům představí svůj snímek  Nová hračka ve čtvrtek 24. 11. v 19h v kině Edison. Herci Micha Lescot a Clara Bretheau z filmu Navždy mladí předstoupí před diváky v pátek 25. 11. ve 20h v Lucerně. Prezident UniFrance  Serge Toubiana uvede film Ukradené polibky v pátek 25. 11. v 17h v Edisonu a ve stejný den v 18h15 ve Světozoru divákům představí snímek Jules a JimMarcos Uzal, šéfredaktor Cahiers du Cinéma promluví před diváky před obnovenou premiéru snímku Célina a Julie si vyjely na lodi ve středu 30. 11. v 19h v Lucerně  a poté ve 20h v Kině 35 před projekcí snímku Loni v Marienbadu. Obou Večerů krátkých filmů (29. 11. v 18h30 v Kině 35 a 30. 11. v 17h30 ve Světozoru) se zúčastní Geordy Couturiau, režisér krátkého filmu Lucienne ve světě bez samoty

Režisérka Céline Sciamma osobně uvede projekci svého filmu Maminka v sobotu 26. 11. v 18h v Kině 35, nakterý naváže úvod snímku Portrét dívky v plamenech. Režisérka přicestuje do Prahy ve spolupráci s FAMU, kde povede třídenní mentoringový program. Céline Sciamma se také zúčastní kulatého stolu, který se bude konat v sobotu 26. 11. v 16h na téma postavení žen ve filmovém průmyslu. Debaty se rovněž účastní Lucia Kajánková a Julie Záčková. Kulatý stůl se koná v rámci francouzsko-německého programu FEM2:2, který se věnuje problematice rovnosti žen a mužů.

Více informací zde

Tváře Festivalu francouzského filmu

Vernisáž fotografické výstavy Tváře Festivalu francouzského filmu Evy Kořínkové se koná v Galerii 35 ve čtvrtek 10. listopadu v 18:00. Eva fotografuje hosty festivalu už deset let.

„Ráda si spojuji tváře tvůrců a film, který na festival přivezli. Častokrát fotografie vznikaly rychle, v jednom prostředí, s nedostatkem světla, mezi rozhovory s novináři, jak už to tak u reportážních portrétů bývá a tehdy mě baví improvizovat. Portrétovaní umělci byli vždy vstřícní a otevření, za což jsem moc ráda a tímto jim děkuji,“  říká autorka portrétů francouzských tvůrců. Výstavu můžete vidět v Galerii 35 Francouzského institutu od 10. do 30. listopadu. 


© Eva Kořínková

Více informací zde

Festival uvede 10 nejlepších filmů za posledních 25 let

Festival u příležitosti svého jubilea oslovil české filmové distributory, aby ze své nabídky vybrali nejlepší francouzský film posledních 25 let. Sekce TOP 10 zahrnuje oceňované filmové hity jak ve Francii, tak v zahraničí.

Slavíci v kleci je divácky úspěšný režijní debut francouzského producenta Christopha Barratiera, který se ve Francii stal hitem. Snímek Život Adèle o milostném vztahu mezi dvěma mladými ženami natočil režisér Abdellatif Kechiche, hlavní role ztvárnily mladé herečky Adèle Exarchopoulos a Léa Seydoux. Portrét dívky v plamenech je francouzské historické romantické drama z roku 2019 režisérky Céline Sciammy v hlavních rolích s Noémie Merlant a Adèle Haenel. Úspěšnou komedii Co jsme komu udělali? natočil režisér Philippe de Chauveron a je příběhem staré katolické rodiny, které dcery připraví nečekaná překlapení. Climax režiséra Gaspara Noého bývá označovaný jako drogový muzikál či taneční horor a v Cannes získal pověst nejlepšího snímku Gaspara Noého. Do snímku Samba režiséři Éric Toledano a Olivier Nakache obsadili Omara Sy a Charlotte Gainsbourg. Režisér Jalil Lespert ve filmu Yves Saint Laurent vytvořil portrét geniálního umělce, který dokázal změnit své vize a sny ve skutečnost - v hlavní roli Pierre Niney. Film Romana Polanského Žaluji! vypráví o slavné Dreyfusově aféře. Snímek získal ve Francii 3 Césary a také Velkou cenu poroty na festivalu v Benátkách 2019. Lola režiséra Laurenta Micheliho je emocemi nabité road movie. Emocionální proměnu hrdinky ztvárnila trans herečka Mya Bollaers. Do hlavní role neodolatelného Samuela v komedii I dva jsou rodina režisér Hugo Gélin obsadil Omara Sy. Bezstarostný a nezodpovědný muž se ze dne na den stane otcem tříměsíční holčičky.

Festival uvede oba celovečerní filmy režisérky Maryam Touzani

Maryam Touzani se narodila v marockém Tangeru, začínala jako scenáristka a režisérka krátkých filmů a dokumentů. V roce 2019 měl v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes premiéru její celovečerní debut Adam, který byl marockým kandidátem na Oscara. Ve stejné sekci měl letos premiéru i její druhý celovečerní snímek Modrý kaftan, který zde získal cenu filmových novinářů FIPRESCI.

Oba snímky režisérky Maryam Touzani budou uvedeny na festivalu. Do české distribuce Adam vstupuje 1. 12. 2022, Modrý kaftan 9. 2. 2023 díky společnosti Artcam Films.

Program je zveřejněn, PŘEPRODEJ JE ZAHÁJEN!

Program je zveřejněn, programové letáky jsou již v kinech… vybírejte si francouzské filmové lahůdky!

Představujeme festivalovou znělku a program 25. ročníku 

Festivalová znělka 25. ročníku je hotová, nabídne tradiční sestřih z předpremiér uváděných během festivalu. Znělka vznikla v postprodukci Jana Všetíčka z RUR, za realizaci a střih děkujeme Lence Hojkové, za zvuk Martinovi Papírníkovi z Mixpointu

Na našich webových stránkách již nalezenete program projekcí ve všech pěti městech, synopse filmů s fotkami a trailery. Už nyní můžete vybírat filmy z bohatého programu. Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem. 

Pocta Françoisi Truffautovi a 100 let Alaina Resnaise

Pražská část přehlídky uvede poctu významnému francouzskému filmovému tvůrci a jednomu ze zakladatelů francouzské nové vlny Françoisi Truffautovi, od jehož narození uplynulo letos 90 let. V rámci této pocty bude uvedeno pět z jeho více něž dvaceti celovečerních filmů. Dramatický debut Nikdo mě nemá rád ukazuje nebezpečná úskalí chlapeckého dospívání. Hrdiny milostného příběhu Jules a Jim jsou dva přátelé, kteří se zamilují do jedné ženy.  Romantická komedie Ukradené polibky je třetím pokračováním ságy Françoise Truffauta o Antoinu Doinelovi, která odstartovala snímkem Nikdo mě nemá rád, kde si hlavní roli zahrál Jean-Pierre Léaud. Poslední metro popisuje osudy zaměstnanců pařížského divadla během druhé světové války v hereckém obsazení Catherine Deneuve a Gérarda Dépardieu. Ve vysoce oceňované komediální krimi Konečně neděle! potěší diváky brilantní dialogy a herecké výkony Fanny Ardant a Jean-Louise Trintignanta.

Festival připomene také 100 let od narození Alaina Resnaise, uvedením dalšího kultovního snímku francouzské nové vlny Loni v Marienbadu.

Festival se blíží, začíná přesně za měsíc!

Festival začíná už za měsíc a ve všech festivalových městech bude slavnostně zahájen filmem Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo.  Rodinný animovaný film o dobrodružství malého rošťáka Mikuláše, kterého si skrz komiksy a knihy spisovatele René Goscinnyho a ilustrátora Jean-Jacquese Sempého zamilovalo více než pět generací dětí u nás a ve světě, je dílem režisérské dvojice Benjamina Massoubra a Amandine Fredon. Na scénáři se podílela také Goscinnyho dcera Anne Goscinny: „Když jsem souhlasila, že ze svého otce udělám animovanou postavu, věděla jsem, že budu muset profesionalizovat své emoce. Abych mezi sebou a dílem vytvořila dostatečný odstup, udělali jsme z mého otce a Sempého fiktivní postavy. Byl to zážitek jako žádný jiný." Snímek je prvním filmem, ve kterém postava malého Mikuláše ožívá v originální ilustraci Jean-Jacquesa Sempého a hravou formou propojuje postavu Mikuláše s jeho tvůrci. Film získal nejvyšší ocenění na mezinárodním festivalu animovaného filmu Annecy.

Amélie za stovku! První festivalovou projekcí v Praze, Brně a Hradci Králové je speciální uvedení kultovního filmu Amélie z Montmartru, naopak festival v Ostravě tento snímek uzavře a nebude chybět ani na programu kina v Českých Budějovicích. Zvláštní uvedení Amélie z Montmartru je v rámci festivalu za 100 Kč. Vstupné na festival je 140 Kč. 

Festival uvede čtrnáct předpremiérových filmů

25. ročník Festivalu francouzského filmu uvede čtrnáct předpremiérových titulů, jimž vévodí několik snímků uvedených v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes.

Režisérka a herečka Valeria Bruni-Tedeschi ve svém filmu Navždy mladí zachycuje bouřlivá osmdesátá léta ve slavné herecké škole Patrice Chéreaua Les Amandiers v Nanterre. V jedné z hlavních rolí tohoto dramatu se představí Louis Garrel, jenž ztvárnil významnou osobnost francouzského filmu a divadla Patrice Chéreaua. Dalším předpremiérovým snímkem, kerý byl uveden v hlavní soutěži canneského festivalu, je drama Arnauda Desplechina o sourozenecké nenávisti Bratr a sestra s Marion Cotillard a Melvilem Poupaudem v hlavních rolích. Na programu je rovněž nový snímek Louise Garrela Nevinný. V této krimi komedii uvedené letos v Cannes mimo soutěž si hlavní role zahráli Roschdy Zem, Anouk Grinberg, Noémie Merlant a Louis Garrel. Mezi předpremiérami zazáří také animovaný snímek Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo, který získal hlavní cenu na letošním festivalu animovaného filmu v Annecy. Pozoruhodně a originálně zpracovaný příběh vzniku postavy malého Mikuláše líčící zároveň osudy jeho tvůrců, Jean-Jacquese Sempého a René Goscinnyho, je vtipnou hříčkou i dokumentem jedné epochy a potěší milovníky poetiky francouzského kreslíře Sempého. Další výraznou předpremiérou bude belgicko-francouzský koprodukční snímek Blízko režiséra Lukase Dhonta, který získal Grand Prix letošního festivalu v Cannes. Předpremiérová sekce dále přinese výjimečný přírodopisný dokument Srdce dubu režisérů Laurenta Charbonniera a Michela Seydouxe, obnovenou premiéru klasika francouzské kinematografie Jacquese Rivetta Céline a Julie si vyjely na lodi či remake slavného filmu s Pierrem Richardem Hračka v novém zpracování s Danielem Auteuilem a Jamelem Debbouzem v hlavních rolích. 

Jubilejní 25. ročník festivalu divákům nabídne reprezentativní průřez francouzskou filmovou tvorbou

25. ročník festivalu se ponese v duchu oslav francouzské kinematografie a představí TOP 10 filmů posledních let, novinky v předpremiéře, francouzskou klasiku, krátkometrážní filmy a nové filmy z festivalu v Cannes. 

Festival oslovil filmové distributory, aby vybrali ze své nabídky nejlepší francouzský film posledních 25 let. Sekce TOP 10 zahrnuje oceňované filmové hity jak ve Francii, tak v zahraničí jako jsou Slavíci v kleci, Život Adèle, Portrét dívky v plamenech, Co jsme komu udělali a další. Bohatý festivalový program pokračuje zvláštním uvedením kultovního filmu Amélie z Montmartru, který bude uveden v Praze a ve všech festivalových městech za symbolické vstupné. V rámci oslav 25. ročníku festivalu se diváci mohou vydat také na 14 předpremiérových uvedení, v čele s několika snímky z hlavní soutěže letošního festivalu v Cannes. Pražská část festivalu pak nabídne soutěžní sekci Výběr české kritiky, na programu nebude chybět ani divácky oblíbený Večer krátkých filmů. Festival si připomene 100 let od narození Alaina Resnaise a pražskou část přehlídky završí pocta klasikovi francouzské nové vlny Françoisi Truffautovi.

Festival francouzského filmu slaví 25 let a představuje vizuál

Vizuál 25. ročníku Festivalu francouzského filmu vychází ze slavného filmu Amélie z Montmartru, od jehož uvedení uběhlo dvacet let.

Film získal řadu prestižních ocenění, viděly ho miliony diváků po celém světě a stal se nadlouho symbolem francouzského filmu. Jeho mezinárodní úspěch se začal psát na festivalu v Karlových Varech, kde v roce 2001 získal první mezinárodní ocenění Křišťálový glóbus. O výběr do hlavní soutěže se zasloužila tehdejší umělecká ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová, filmová publicistka a velká znalkyně francouzského filmu, která nás letos opustila. Zvláštním uvedením snímku Amélie z Montmartru si festival připomene nejen úspěch tohoto filmu, ale také její zásluhy o propagaci francouzské filmové tvorby. 

25. ročník Festivalu francouzského filmu se bude konat od 24. do 30. listopadu 2022.