Aktuálně

Jubilejní 25. ročník festivalu divákům nabídne reprezentativní průřez francouzskou filmovou tvorbou

25. ročník festivalu se ponese v duchu oslav francouzské kinematografie a představí TOP 10 filmů posledních let, novinky v předpremiéře, francouzskou klasiku, krátkometrážní filmy a nové filmy z festivalu v Cannes. 

Festival oslovil filmové distributory, aby vybrali ze své nabídky nejlepší francouzský film posledních 25 let. Sekce TOP 10 zahrnuje oceňované filmové hity jak ve Francii, tak v zahraničí jako jsou Slavíci v kleci, Život Adèle, Portrét dívky v plamenech, Co jsme komu udělali a další. Bohatý festivalový program pokračuje zvláštním uvedením kultovního filmu Amélie z Montmartru, který bude uveden v Praze a ve všech festivalových městech za symbolické vstupné. V rámci oslav 25. ročníku festivalu se diváci mohou vydat také na 14 předpremiérových uvedení, v čele s několika snímky z hlavní soutěže letošního festivalu v Cannes. Pražská část festivalu pak nabídne soutěžní sekci Výběr české kritiky, na programu nebude chybět ani divácky oblíbený Večer krátkých filmů. Festival si připomene 100 let od narození Alaina Resnaise a pražskou část přehlídky završí pocta klasikovi francouzské nové vlny Françoisi Truffautovi.

Festival francouzského filmu slaví 25 let a představuje vizuál

Vizuál 25. ročníku Festivalu francouzského filmu vychází ze slavného filmu Amélie z Montmartru, od jehož uvedení uběhlo dvacet let.

Film získal řadu prestižních ocenění, viděly ho miliony diváků po celém světě a stal se nadlouho symbolem francouzského filmu. Jeho mezinárodní úspěch se začal psát na festivalu v Karlových Varech, kde v roce 2001 získal první mezinárodní ocenění Křišťálový glóbus. O výběr do hlavní soutěže se zasloužila tehdejší umělecká ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová, filmová publicistka a velká znalkyně francouzského filmu, která nás letos opustila. Zvláštním uvedením snímku Amélie z Montmartru si festival připomene nejen úspěch tohoto filmu, ale také její zásluhy o propagaci francouzské filmové tvorby. 

25. ročník Festivalu francouzského filmu se bude konat od 24. do 30. listopadu 2022.