V SOUTĚŽI 24. FESTIVALU FRANCOUZSKÉHO FILMU ZVÍTĚZIL SNÍMEK JANE OČIMA CHARLOTTE

Dokumentární snímek Jane očima Charlotte zvítězil v diváckém hlasování v soutěžní sekci 24. Festivalu francouzského filmu o cenu TV5MONDE. Režijní debut Charlotte Gainsbourg je dokumentárním portrétem její matky Jane Birkin, britské zpěvačky, herečky a modelky. V důvěrném rozhovoru odhalují rodinnou historii a intimní vzpomínky na zesnulého otce amanžela Serge Gainsbourga a probírají témata jako je mateřství, kult krásy, alkoholismus nebo vystupování ze stínu slavných rodičů.

Druhé místo v diváckém hlasování obsadil film Delikatesa režiséra Érica Besnarda. Příběh se odehrává ve Francii XVIII. století. Prestiž šlechtického sídla závisí především na tom, jak dobré jídlo se tam podává. Když vévoda z Chamfortu propustí ze svých služeb talentovaného kuchaře Mancerona, ztrácí muž o vaření zájem. Po návratu domů se seznamuje se záhadnou Louise, se kterou se rozhodnou otevřít první francouzskou restauraci.

Na třetím místě se umístil životopisný snímek De Gaulle režiséra Gabriela Le Bomina, který je zasazen do roku 1940, kdy se de Gaulle, který chce pokračovat ve vojenské ofenzívě, dostává do opozice vůči maršálu Pétainovi. Celá jeho rodina prchá do exilu do Bretaně. Zatímco se začíná rýsovat příměří, de Gaulle se rozhodne odejít do Londýna, kde mu jeho spojenec Churchill umožní promluvit 18. června v BBC. Po dlouhých peripetiích se rodina konečně setkává v britské metropoli.